Nenechte své myšlenky jen tak plavat | Psychoanalýza

Psychoanalýza Nezajímají mne povrchní prožitky

13Mar/101

Nenechte své myšlenky jen tak plavat

Aneb proč má smysl vést si blog.

David Allen v úvodu své knihy Mít vše hotovo (Getting Things Done) přibližuje jeden ze základních stavebních prvků své metody time managementu. Je jím snaha o dosáhnutí stavu naprosté duševní prázdnoty, blízké například některým bojovým uměním. Dosahuje se ho tím, že si všechno, co máte v hlavě, „hodíte na papír“. Veškeré věci, o kterých přemýšlíte, každá záležitost, kterou řešíte, všechny maličkosti, jež vás zahlcují, potíže, jež musíte zvládnout, problémy, které vás trápí, vše musíte dostat pryč z hlavy. Na konci by jste měli skončit ve stavu nazývaném „Mysl jako voda“. Uvolnění, s důkladně vyklizenou krátkodobou pamětí a schopni soustředit se bez toho, aby vám myšlenky ulétávaly někam mimo.

Do uceleného systému popsaného Allenem lze vložit téměř všechno, od běžných denních úkolů až po největší životní cíle. Nemusíte tak nad nimi přemýšlet a ony vás tím neruší v soustředění. Co však dělat třeba s názory? Jakým způsobem zbavit mysl přemítání nad neřešitelnými záležitostmi? Jak nacpat do seznamu úkolů vlastní myšlenky o posmrtném životě, ženách v přechodu, pytlíku gumových medvídku, obézních Somálcích, tolerantní společnosti, čistých záchodových mísách na hlavním nádraží, Vesmíru a vůbec? Nijak. Ale z hlavy to přesto dostat potřebujete, protože jinak se kýženému stavu absolutního duševního klidu, který zakusilo jen několik tibetských mnichů, David Allen a pár pacientů Bohnické psychiatrické léčebny, nikdy dostatečně nepřiblížíte. Co tedy s tím?

Začněte psát osobní zápisník.

Psaní blogu může být jednak již zmíněná duševní očista, zároveň také kvalitní nástroj na rozvíjení intelektu. Většinou bych to, o čem píšu, nedokázal z fleku vymyslet ani o tom souvisle mluvit. Rychle bych se zasekl na prvních pár myšlenkách, neuměl bych je „v hlavě“ dostatečně kvalitně rozvést a zpracovat. Tím, že je vyjmu a zpracuji, uvolním tím místo pro vytvoření dalších myšlenek a jejich následné další použití.

V zásadě existují tři hlavní směry, kterými se může vaše aktivita ubírat:

  • Profi styl – narodíte se jako velmi nadprůměrně inteligentní a talentovaný jedinec, v dospělosti se z vás stane ve svém oboru uznávaný profesionál, začnete blogovat, pár měsíců jen tak píšete, pak na tom začnete vydělávat, časem začnete vydávat knihy, stanete se celosvětově uznávanou celebritou a duchovním guru a ovlivňujete myšlení a názory značné části (nejen) americké populace. Výhodou je, že vyděláváte peníze tím, že vyprazdňujete svoji mysl. Nevýhodou je, že se musíte jmenovat Seth Godin.
  • Blog.cz – jestliže potřebujete z hlavy dostat pár gigabajtů fotek a videí své oblíbené hudební skupiny, máte často „zaručeně pravé a nezvladatelné deprese“, pravidelně každých čtrnáct dní se zamilujete do nového upe mega total cool borečka a čeština byla (je) ve škole jeden z vašich nejméně oblíbených předmětů, je tento blogovací systém právě pro vás. Registrací na blog.cz uděláte radost všem potencionálním čtenářům, pro které se tímto bezpečně identifikujete jako někdo, komu je lepší se vyhnout. Výhoda? Je zcela legitimní mít barevně blikající pozadí. Nevýhoda? Musí Vám být méně, než 16 a ve vaší tělesné výbavě nesmí figurovat penis.
  • Psaní do šuplíku / na harddisk – nejideálnější a ve vztahu ke čtenářům nejohleduplnější metoda. Labilní mysl se vypíše a koza trapnosti zůstane v chlívku. Výhody: Nemusíte se jmenovat Seth Godin. Nevýhody: Standardně bohužel bez blikajícího pozadí.

Rozhodl jsem se pohybovat v širokém rozmezí mezi prvními dvěma extrémy. Aktuálně (již nějaký čas) moje hlava neřeší jestli bude víc „emo“ podřezat si žíly nebo skočit pod vlak, na druhou stranu se nezabývá naivní představou, jak mi za její výplody někdo platí. Nejsem ani bývalý emař ani vyhozený zaměstnanec serveru iDnes, řádně platím daně, nemám akné, jsem proti trestu smrti, nechodím na ryby, nekoukám na televizi, zastávám pravicové názory, nelíbí se mi blondýnky, čtu Arthura Denta, koukám na porno a nemyslím si, že byl virus HIV vyvinut v amerických vojenských laboratořích.

Místopřísežně prohlašuji, že infantilní výlevy budu zvracet pod nic neříkajícím nickem na zmíněném teenagerovském serveru a sem budu dávat jen skutečně zajímavé a společensky hodnotné články jako je tento (ehm). Nebo alespoň takové, o kterých si to budu myslet.

Komentáře (1)
  1. Tak u toho druheho smeru s tou absenci penisu tak docela nesouhlasim, nebot existuji i ema muzskeho pohlavi, ale jinak se velmi bavim a jsem zvedava na dalsi texty! :)


Přidat komentář

No trackbacks yet.